Klej poliestrowy do prasowania niskociśnieniowego Poly-Bond B55 firmy ATC

Chcemy zaprezentować Państwu kolejny w naszej ofercie klej poliestrowy kanadyjskiej formy ATC. Poly-Bond B55 to produkt przeznaczony do łączenia laminatów z włókna szklanego z przekładkami w procesach prasowania niskociśnieniowego. Istnieje też wersja o niższej lepkości B55LV. Więcej informacji o produkcie i jego karty techniczne znajdziecie tutaj: Poly-Bond B55, Poly-Bond B55LV.

Zastosowanie kleju B55LV i sprawdzenie jego właściwości w praktyce.

Nasza firma dbając o zadowolenie swoich klientów, prowadzi szereg pokazów i szkoleń pokazując zastosowanie nowych produktów. Pokazy/Szkolenia mają na celu zapoznanie klientów z właściwościami nowego produktu i możliwościami jego wykorzystania. Głównym naszym celem jest pokazanie produktu od strony praktycznej.

Nowy produkt to także możliwość szybszej, łatwiejszej pracy oraz otrzymywania wyrobu o lepszych właściwościach/parametrach takich jak wyższa wytrzymałość, zredukowana waga itp.

Poniższe zdjęcia obrazują zastosowanie kleju Poly-Bond B55LV do produkcji niewielkiego elementu jakim była klapka zamykająca bakistę wykorzystywana np. na łódkach wędkarskich oraz dużego elementu jakim była lada chłodnicza. W obu przypadkach klej bardzo dobrze spełnił swoją rolę, czyli łączenia wszystkich warstw w jedną całość oraz wypełniania wolnych przestrzeni.

Zalewanie formy klejem Poly-Bond B55

Klej Poly-Bond B55LV jest produktem, któy z powodzeniem zastęuje żywicę w procesie laminowania. Jego główne zalety to niska gęstość, mała lepkość oraz doskonała żwilżalność powierzchni, co sprawia, że jest on wypełniaczem wszystkich wolnych przestrzeni. Klej łatwo się rozlewa, a siła wiązania poszczegónych warstw jest wyższa niż dla żywicy. Jednak tym co najważniejsze jest fakt, że produkt finalny jest lżejszy o ok 20-30%, a właścicowści mechaniczne, takie jak wytrzymałość są według producenta o 7 do 10% polepszone.

Zamykanie formy

Klej Poly-Bond B55 umożliwia szybką i łatwą produkcję elementów o dużej grubości, jeśli wykorzystamy np. przekładkę z pianki PCV jako jedną z warstw do budowy kompozytu, a w połączeniu z procesem wykorzystującym formę zamkniętą, daje przewagę nad ręcznym laminowaniem, czy procesem RTM. Dzięki użyciu formy zamkniętej można w jednym cyklu otrzymać estetyczny wyrób dwustronnie pokryty żelkotem. Niski skurcz i duża ilość wypełniacza pozwalają uniknąć zniekształcenia czy wykrzywienia wytwarzanego elementu oraz przebijania wzoru maty szklanej. Do zamknięcia formy wystarczy niewielka siła (ciśnienie).

Odformowanie gotowego wyrobu

Nowy produkt jakim jest klej Poly-Bond B55 został opracowany głównie z myślą o zastosowaniu w przemyśle motoryzacyjnym, kolejnictwie, przemyśle wodno-motorowym. Mając na uwadze fakt, że niedługo dostępna będzie na rynku także wersja uniepalniona kleju, możliwość jego wykorzystania znacząco wzrośnie.

Otrzymano produkt - klapkę, o gładkiej, równej powierzchni, na której brak było śladów przebijania maty szkalnej. Zredukowana waga oraz dobre właściwośći mechaniczne to główne zalety otrzymanego wyrobu. Po przecięciu klapki brak było widocznych pęchęrzy lub wad materiału.

Gotowy element wykonany przy użyciu kleju Poly-Bond B55 Gotowy element wykonany przy użyciu kleju Poly-Bond B55

Klej nadaje się także do wytwarzania elementów o dużych gabarytach, takich jak na przykład lada chłodnicza. Idealnie sprawdził się podczas łącznie wielu różnych warstw - mata szklana, przekładki pvc, drewno.

Budowa elementu dużych rozmiarów przy użyciu kleju Poly-Bond B55 Budowa elementu dużych rozmiarów przy użyciu kleju Poly-Bond B55

Poly Protect B12 Sealer - produkt do gruntowania powierzchni piany polistyrenowej

W trakcie pokazów demonstrowany był także produkt firmy ATC jakim jest Poly-Protect B12 Sealer. Jest to lekko tiksotropowy, nakładany pędzlem uszczelniacz utwardzany katalizatorem MEKP do pokrywania powierzchni z ekspandowanej EPS lub ekstrudowalnej XPS piany polistyrenowej. Pełni on rolę łącznika i bariery pomiędzy pianą polistyrenową i laminatem lub pastą narzędziową do obróbki maszynowej na bazie poliestru np. Poly-Fair T27/T28. Używa się go przede wszystkim do uszczelniania półfabrykatów z pianki polistyrenowej przy obróbce kopyt frezarką 5-ciosiową. Można go też użyć w elementach architektonicznych i instalacjach artystycznych zamiast tradycyjnie stosowanych powłok z lateksu i epoksydu.

Zastosowanie uszczelniacza wraz z Poly-Fair T27 i T28 obrazuje poniższy link: Poly-Protect B12R.Poly-Fair T27 i T28 jest bardzo łatwa w nakładaniu oraz obróbce, ale przede wszyskim, podczas jej używania zachowana zostaje tzw. czystość pracy- w trakcie obróbki bowiem powstają wióry, a nie szkodliwy pył. Stosując tę szpachlę w kilku krokach można zbudować warstwę o grubości 1 cala (25 mm). Poly-Fair pozwala uzyskać jednorodną powierzchnię, która niweluje nierówności podłoża i jest wystarczająco elastyczna, aby zapobiec pękaniu. Poly-Fair nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu – po 6 miesiącach jest równie łatwy w obróbce jak świeżo po nałożeniu.

Opracował Łukasz Łukaszuk